Sıfırdan Zirveye Uzanan Yolculuğun Hikayesi Bölüm-1

Hobilerinizi dikkate alın. Eğer çok iyi yaparsanız bu sizin hayatınız olabilir. İşte İlknur hanımın sırrı bu.

Şimdilerde herkes evinde, bahçesinde, tarlasında toprakla samimi halde. Topraktan para kazanan profesyonelleri bir kenara bırakırsak insanlar salonunda saksıda yetiştirdiği kaktüsüyle, bahçedeki organik domateslerine aynı önemi veriyor. Yani herkes uğraştığı şeyin güzel görünmesini, olgun ve lezzetli olmasını, kısacası başarılı olmak istiyor. Haksızda değiller. İnsanın eli bir kez toprağa değdi mi, gözleri bir kez yeşile alıştı mı vazgeçmek çok zor. Bu legal bir bağımlılık. İşte şimdilerde herkesin vazgeçemediği toprak ve yeşil bağımlılığı 2011 yılında İlknur PAZARCIK isimli bir kadını da sardı. Nihayetinde ne iş yaparsanız yapın bir işi iyi yapmak istiyorsanız iş gibi düşünmemelisiniz. Hayatınız gibi düşünmelisiniz. O öyle düşündü.

    Çoğu insanın tiksindiği solucanlara o hayrandı. İnsanların toğrağa, yeşile, organik ürünlere olan ilgisini herkesten çok önce keşfetti. Solucanlar bunun için biçilmiş kaftandı. Hassas olduğu kadar harika canlılardı. Doğal gübre yapıyorlardı. Her işte olduğu gibi önce denemeler yapması gerektiğini fark etti. Evinin banyosunda, evet doğru doydunuz. Bazı kadınlar için bu tam bir felaket olabilir. Evinin banyosunda solucan gübresi üretmeye başladı. Aslında amacı test etmekti. Sonuçları, aşamaları, sürekliliği her şeyi notlar alarak gözlemledi. Üstelik henüz bu daha hobiydi. İş aşamasına geçmemişti. Bir kadın düşünün hobisini bile planlı ve programlı yapsın. Ama o böyle eğleniyordu. Sonuçlarını görünce eğlencenin iş fikrine dönüşeceğinin ilk tohumları atılmış oldu. Çünkü artık evinin banyosu yetmiyordu. Hızlı karar vermeliydi. Hemen evinin garajında, bu seferde silikon vadisindeki girişimciler gibi oldu. Ama gerçek bu. Evinin garajına 5 adet su tankı yerleştirdi.  Üretime burada devam edecekti. Toprağı analiz etmek çok zordu. Ama İlknur hanım bunu başarabiliyordu. Solucanların ortaya çıkardığı gübreyi yüzlerce kez test etti. Analizlerini kayıt altına alarak hep bir sonraki deneyiyle karşılaştırıyordu. Aradan yıllar geçiyor o sürekli çalışıyordu. Çalışmaları garanti derecede netice vermeye başlayınca kararını verdi.

    2014 yılında devletin kadın girişimcilere makine ekipman desteğiyle artık hobisini işe dönüştürmüştü. Büyük zorluklarla, günümüzde tam zamanlı çalışan bir fabrikaya dönüşecek Bandırma Edincik tarafında bir tavukhane tuttu. Çünkü artık ne banyo, nede garaj hayallerine ve hızına yetişebilirdi. İşin büyüdüğünü ve daha da büyüyeceğini düşündüğünden markalaşma yolunda ilk adımını attı. İsim, soy isim ve toprağın İngilizcesinden türettiği “İLPASOL” markasını Batu Patent vekilliğinde tescil ettirdi. İlknur hanımın ileriyi görme gibi bir huyu vardı. Masa, sandalye ve tabela gibi somut adımların dışında o işin soyut tarafıyla da ilgileniyordu. Markalaşmasının tüm Türkiye’de ve soyut tarafta da önünü açacağından adı gibi emindi. Kendisinden başka hiç kimse ismini kullanmamalıydı. Bir süre sonra İLPASOL ismi artık tescilli bir marka olmuştu ve koruma altındaydı.

    Tesis kuruldu. Üretim hiç durmadan sürüyordu. Basında haberler çıkmaya başladı. Kadının gücünü bir kez daha tüm Türkiye duymuştu. Ama bir sorun vardı. Büyüme. İLPASOL tahmin edildiğinden daha süratli bir şekilde büyüyordu. Türkiye’nin her noktasından insanlar solucan gübresi almak için birbirleriyle yarışıyorlardı. İlknur PAZARCIK buna ayak uydurmalı ve toprak âşıklarına istediğini vermeliydi.

    Devamı gelecek…

İlpasol’un sitesini yakından incelemek için www.ilpasol.com.tr

admin

admin

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Hakkımızda

Batu Marka Patent Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi; Vekillik ve danışmanlık hizmetleri konusunda yurt içi ve yurt dışında, profesyonel genç ve dinamik kadrosu ile hizmet veren; Sınaî mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımını sağlayarak yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini ülke geneline yaymayı kendisine hedef edinen bir kurumdur.

Yakın Zamandaki Yazılar

Facebook Sayfamıza Bakın

Batu Tv

Bültenimize Kayıt Olun

Spam yok. Yalnızca yeni haberlerle ilgili bildirimler ve güncellemeler.