Rakamlarla 2020 Yılı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kimse için kolay olmayan 2020 yılında sizce kaç marka başvurusu oldu? Okuyacaklarınıza inanamayacaksınız.

2020 Yılı hepimiz için zordu. Bunu kabul ediyoruz. Tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 salgını Türkiye’yi de vurdu. Kriz kolonyacılardan, gıda üretimi yapan şirketlere birçok firmanın gelirlerini daha çok arttırdı. Paket servisin olmazsa olmazları aracı firmalardan tutunda dev e-ticaret şirketleri 5 yılda varacakları yere 1 senede vardılar. Ama maalesef madalyonun birde diğer tarafı var. Pandemi döneminde esnafımız en büyük darbeyi yedi. Oturup kahvemizi yudumlayıp bir şeyler atıştırdığımız iş yerlerinden tutun çevremizdeki birçok iş yeri kapandı. Dijital tarafta önceden bir şeyler yapmış olanlar henüz geçememiş bu krizden arada nefes alabilirken bazı iş yerleri tamamen iflas etti. Peki, ülkemizin genel anlamda herkes için kötü hissettiği 2020 yılında markalaşma verileri bize ne anlatıyor. Gelin onlara birlikte inceleyelim.

    Sizce 2020 yılında Türkiye’de ne kadar marka başvurusu yapılmıştır? İnsanların önceliği kiralarını ödeyebilmek ve bir şekilde firmasını ayakta tutabilmek olduğundan rakamların oldukça düşük olacağını umuyorsunuz öyle değil mi? Hemen açıklıyorum. Türkiye’de 2020 yılında 170.590 marka başvurusu yapılmıştır. Bir önceki yılla kıyarlarsak %31 artış var. Salgın, birçok işletmeyi vurdu. Kepenk kapatan binlerce yer olduğu gibi bu dönemde açılan on binlerce yeni işletme ve başvurusu yapılan marka var. Türk Patent Enstitüsü’nün kuruluş yılı 24 Haziran 1994. O zamandan bu zamana bakarsak tarihin hiçbir döneminde böyle bir yükseliş meydana gelmemiştir. İnsanlar şartlar ne olursa bilinçleniyor. Bir şekilde markalaşma yolunda ilerliyorlar. Çünkü biliyorlar ki hep söylediğimiz gibi masa, sandalye ve tabela gibi somut şeylerin artık pekte önemi kalmadı. İki tarafta da olmak zorundasınız Soyut gibi düşündüğünüz her kavram somutta var olmanızı sağlayan kavramlar haline geldi.

    Peki, Türkiye dünyada yapılan marka başvurularında kaçıncı sırada? Yüksek ihtimal çoğunuz bazı konularda geri olduğumuzu bildiğinden bu konuda da öyle zannediyor. Öyle düşünenler maalesef fena yanılıyorlar. Çünkü Türkiye dünyada yapılan marka başvurularında 8.sırada yer alıyor. Evet. Doğru duydunuz. Ayrıca 2011 yılından beri Avrupa’da 1. Genel sıralamada 10. Konumda yer alıyor. Gördüğünüz gibi dünyada liderliğe doğru adım adım çıkarken Avrupa’da çok uzun süredir bayrağı taşıyoruz.

    Sıra geldi bizimde bölgemiz olan Balıkesir iline. 2020 yılında Balıkesir’den 1200 adet marka başvurusu yapıldı. Rakamlar gerçekten takdire şayan. Sizce kaçını Batu Patent yaptı? Hazır mısınız? Açıklıyorum. Balıkesir’den yapılan başvuruların %80’ini Batu Patent yapmıştır. Balıkesir-Çanakkale bölgemizde yıllardır zirvede bir firma olmaktan gurur duyuyoruz. Rakamları bir kenara koyalım. Üniversitelere, belediyelere, ticaret, sanayi ve ziraat odalarına, firmalara, şahıslara kısacası herkese fikri ve sınai hakların öneminden bahsettik. Karşılığını almak bizleri mutlu ediyor. Gelecek yılın istatistiklerinin bu yıldan daha iyi olması dileğiyle. Gönlünüzü ferah tutun. Bu günler geçecek.

admin

admin

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

Hakkımızda

Batu Marka Patent Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi; Vekillik ve danışmanlık hizmetleri konusunda yurt içi ve yurt dışında, profesyonel genç ve dinamik kadrosu ile hizmet veren; Sınaî mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımını sağlayarak yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini ülke geneline yaymayı kendisine hedef edinen bir kurumdur.

Yakın Zamandaki Yazılar

Facebook Sayfamıza Bakın

Batu Tv

Bültenimize Kayıt Olun

Spam yok. Yalnızca yeni haberlerle ilgili bildirimler ve güncellemeler.

EnglishFrenchRussianTurkish
Call Now Button