Markanız Dalgalardan Etkilenmesin Bölüm-1

Markanız, irili ufaklı firmanız ya da şahsınız için salgın başladığından beri işler pekte iyi gitmiyor olabilir.

Tarih 7 Mayıs 2021. Evlerimizde kapalı durumdayız. Markanız, irili ufaklı firmanız ya da şahsınız için salgın başladığından beri işler pekte iyi gitmiyor olabilir. Zaten bu zamana kadar belirli işler yapmıyorsanız satışlarınız düşmüştür. Bu 17 günlük kapanmaya gelene kadar aralarda geçirdiğimiz 3-4 günlük kapanmalar bile sizleri bezdirdi. Bunları biliyoruz. Firmanızın, markanızın kısacası değerlerinizin hayatta kalması için şimdiye kadar ne yaptınız? Ne yapacaksınız? Ya da şu an ne yapıyorsunuz? En önemlisi de ne yapmalısınız? Biraz bunlardan konuşalım.

    Öncelikle geçmiş olsun. Ve şimdiden yaklaşan Ramazan Bayramı için herkesin bayramı mübarek olsun. Şimdiye kadar mücadele edip güçlü kalmaya çalıştığınızı biliyoruz. Her firma elinden geldiğince kendisi için iyi kötü adımlar atmıştır. Ama yapmanız gereken ve kesin olan bazı şeyler var. Bu yazının amacı bunlardan emin olmanızdır. Öncelikle her şeyi yazın. İster küçük esnaf olun ister dev bir şirket. Gelirlerin geleceği, giderlerin gideceği zaman haberiniz olmanız.  Siz en tepedeki kişisiniz. Her şeye hakim olmalısınız. Plan yapmanız için alacak, verecek vb. her şeyi bilmelisiniz. Bu 6 ay sonraki yüklü bir ödemede olabilir 2 ay sonraki küçük bir çekte. İşini çok iyi yapan mali müşavirleriniz olabilir ya da alanında uzman muhasebecileriniz. Ama kararları siz vereceksiniz. Patron sizsiniz. Kendinizi sürekli panik havasına sokmayın ya da bir şekilde çözülür ya diyip her şeyi Allah’a havale etmeyin. Siz mücadele edin. Sonra dua okursunuz. Psikolojinizi kendi kendinize yerle yeksan ederseniz bu sizi yanlış kararlara sürükler. Krizden minimum zararla çıkmanız için sağlam bir duruşa ihtiyaç vardır.

    Müşterilerinizi mutlu edecek adımlar atın. Evet. Doğru duydunuz. Böyle bir zamanda sadece siz kötü durumda değilsiniz. Onlarında durumu hiç iyi değil. Ne iş yapıyorsanız yapın ön ödemeli kampanyalar, elinizden geldiğince indimler uygulayın. Krizi fırsata çevirin demiyorum. Ama krizi herkes için fırsata çevirmekte bir sakınca görmüyoruz. Fırsatçılık yapıp piyasada az bulunan ürünlere fahiş zamlar uygularsanız tüketici bunu size sert bir şekilde ödetir. Ama siz insanların yanında olun. Hem onlar böyle zor durumda indirimli bir şeyler alabilecekler hem de siz biraz olsun likidite sıkıntınız varsa aşacaksınız.

    Markanızın size en çok ihtiyacı olan zaman tam da bu zaman. Pes etmek yok savaşmak var. Hiç bir şey yapmadan boşa oturarak hiç bir şeyi değiştiremezsiniz. Dijital dünyaya zaten çoktan adım atmış olmalıydınız. Ama diyelim ki hiç bir şey yapmadınız. İnanın geç değil. Hiç bu işlere girmiyorum diyorsanız çok net söylüyorum belki bu krizde değil ama bir gün hiç kriz olmasa da siz batacaksınız. Markaların yeri kullanıcıların hem kalbi hem zihni olmalı. Bunun içinde yapmanız gereken neler yaptığınızı, bu kriz ortamında insanlara ne gibi faydalar sağlayacağınızı göstermeniz. Size nasıl yapacağınızı anlatamam. Bazısı whatsapp durumuna bir şeyler yazar etkili olur bazısı sosyal medya hesaplarından düzenli kampanya paylaşımları yapar. Kimisi pide salonunu yemek sepeti henüz eklememişken kimisi ben bu işi tüm Türkiye’ye nasıl satarım diye düşünür. Burada yemek sepetinin reklamını yapmıyorum. Size çoğunluğun olduğu her yerde öyle ya da böyle yer almanız gerektiğini söylüyorum. Kriz olsun ya da olmasın. Profesyonel destek almak için iletişim bölümünden firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

    Yazımızın 2.bölümü çok yakında.

admin

admin

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Hakkımızda

Batu Marka Patent Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi; Vekillik ve danışmanlık hizmetleri konusunda yurt içi ve yurt dışında, profesyonel genç ve dinamik kadrosu ile hizmet veren; Sınaî mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımını sağlayarak yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini ülke geneline yaymayı kendisine hedef edinen bir kurumdur.

Yakın Zamandaki Yazılar

Facebook Sayfamıza Bakın

Batu Tv

Bültenimize Kayıt Olun

Spam yok. Yalnızca yeni haberlerle ilgili bildirimler ve güncellemeler.