Korona Günlerinde Markaşk

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Gerçekleri konuşacağız. Hazırlıklı olun. Ekonomide bu kadar büyük dalgalanmaların olduğu en son dönem yanılmıyorsam 2007-2008 dönemiydi. İnsanların likidite sıkıntısı çektiği gerçekten sert bir rüzgârdı.

Şimdiye bakalım. Global ölçüde küresel ekonomik panoramaya baktığımızda ne görüyorsunuz? Tüm dünya bir türlü geçmek bilmeyen salgının esiri altında. Tüm varlık sınıfları satılıyor. Nakite dönme çılgınlığı başladı. Peki şirketinizin içinde bulunduğu bu ölümcül ortamda markalaşma, isim tescili, patent hakkı, iso belgelendirme gibi kurumsallaşmanın olmazsa olmazları arasında olan vazgeçilmez faktörler konusunda ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki şirketiniz bu ölümcül ortamda hala sağsa kendinize en güzelinden bir pasta alın ve afiyetle tüketin. Şirketinizi, çalıştığınız personelleri ödüllendirin. Çünkü durum gerçekten kötü. Dünya geneline bakarsak yüz binlerce şirket battı. Üstelik bu şirketler sadece küçük şirketler değil. Hala nefes alıyorsanız bunu kutlamalı ve şükretmelisiniz. Ama fazlada rehavete kapılmayın ve zaten olduğunu düşündüğümüz kriz planlarını güncelleyin. Bir kriz planınız yoksa hemen yapın. Aksi takdirde olacaklar can acıtacak seviyede.

Türk Patent’in kuruluş yılı 24 Haziran 1994. Daha eskiye gitmeyelim. O zamandan bu zamana tam 26 yıl geçti. Marka yaratmak için bundan daha iyi bir dönem hiç olmadı. Fakat buranın altını çiziyorum. Herkesin yaptığını değil yapılmayanı yapmak, anlatılmayı anlatmak ve sunulmayanı sunmak zorundasınız. Salgın bize gösterdi ki ne iş yaparsanız yapın dijitalde ayağınız yoksa sizde yoksunuz. Ya da yakında yok olacaksınız. Sadece karlılığa odaklanan bir firma olmayın. Pragmatik zihniyetle hareket edin. Uzun vadeli düşünürseniz markanızın geleceği de uzun vadeli olur.

admin

admin

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

Hakkımızda

Batu Marka Patent Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi; Vekillik ve danışmanlık hizmetleri konusunda yurt içi ve yurt dışında, profesyonel genç ve dinamik kadrosu ile hizmet veren; Sınaî mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımını sağlayarak yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini ülke geneline yaymayı kendisine hedef edinen bir kurumdur.

Yakın Zamandaki Yazılar

Facebook Sayfamıza Bakın

Batu Tv

Bültenimize Kayıt Olun

Spam yok. Yalnızca yeni haberlerle ilgili bildirimler ve güncellemeler.

EnglishFrenchRussianTurkish
Call Now Button