Bir Marka Yaratmak

Marka nedir? Size bunu farklı bir şekilde tarif etmek isterim. Yaz sıcağında ailenizle birlikte evinizde olduğunuzu hayal edin. Klimanız çalışıyor. Bununla ilgili bir sorun yok. Ama içiniz yanıyor. İçinizi serinleten bir tatlı yemek istiyorsunuz.

Marka nedir? Markanın değeri ne ile ölçülür? Birlikte tartışalım.

Yaz sıcağında ailenizle birlikte evinizde olduğunuzu hayal edin. Klimanız çalışıyor. Bununla ilgili bir sorun yok. Ama içiniz yanıyor. İçinizi serinleten bir tatlı yemek istiyorsunuz.  Baklava mı? Elbette hayır. Karpuz? O olabilir ama tatlı demiştim. Üzerindeki kalın çikolatasını ısırdığınızda gerçekten kıtırdıyor. İlginç çeşitlerini çıkardılar şimdi “duble” diye satılıyor. Ama bence en iyisi hala klasik olanı. Tahmin edebildiniz mi?

Yaz sıcağında biraz serinlediyseniz sizi şimdi kışın serinliğine bırakalım. Ama hava gerçekten serin. Arabanızın içi aslında ideal. Klimanız yine çalışıyor. J Ama bu seferde içiniz üşüyor. Bir yerde durmalı sıcak bir şeyler almalısınız. Hem bu trafikte stresinizi alabilecek hem de sabah mahmurluğunuzu üzerinizden atabilecek bir şey. Sizi ayıltmalı sonuçta işe gidiyorsunuz. Arabanızı park edip içeri bir giriyorsunuz. O da ne? Sıra. Trafikten kurtuldunuz ama yine trafiktesiniz. Ama itiraf edin bu trafik size kendinizi “lord” gibi hissettiriyor. Dilinizin zor döndüğü çeşitlere hiç girmiyorsunuz. Size göre her zaman düz olanı makbul. Yalnız şunu fark ediyorsunuz. Eğer bugün iş olmasaydı ya da evden çalışmak zorunda kalsaydınız da buraya gelirdiniz. Kimse kimseye karışmıyor gibi değil mi? Üstelik internette ücretsiz. Bir içecek alıp bütün gün otursam kimse bir şey demeyecek düşüncesi tüm bedeninizi sardı. Hemen bu histen kurtuldunuz. Ama şimdide sosyal medyaya bir elde direksiyon diğerinde üzerinde isminizin yazdığı bardaklı fotoğraf çekip atmak istiyorsunuz. İtiraf edin. Tahmin edebildiniz mi?

Yukarıda sizlere verdiğim iki örnekte gördüğünüz üzere marka olmanız sizi diğerlerinden ayırmalı. Çünkü gerçek marka budur? Marka size atfedilen bir şeydir. İlk örnek o kalın çikolatayı ısırdığınızda ortaya çıkan hazzı size satarken diğerinde kapıdan içeri girdiğiniz anda kim olursanız olun kendinizi farklı hissediyorsunuz. Rahatlık var. Baskı yok. İsminizle seslenilmesi hoşunuza gidiyor. Gördüğünüz gibi bir markanın gerçekten marka olabilmesindeki en temel şey bir hikâyedir. Bu hikâye o kadar güçlü olmalıdır ki sattığınız ürünün ötesine geçmelidir.

Bu arada örneklerdeki markaları doğru tahmin ettiğinizi düşündüğümden söylemiyorum. Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

admin

admin

Yorum Bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Hakkımızda

Batu Marka Patent Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi; Vekillik ve danışmanlık hizmetleri konusunda yurt içi ve yurt dışında, profesyonel genç ve dinamik kadrosu ile hizmet veren; Sınaî mülkiyetin etkin ve yaygın kullanımını sağlayarak yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden, sınai mülkiyet bilincini ve bilgisini ülke geneline yaymayı kendisine hedef edinen bir kurumdur.

Yakın Zamandaki Yazılar

Facebook Sayfamıza Bakın

Batu Tv

Bültenimize Kayıt Olun

Spam yok. Yalnızca yeni haberlerle ilgili bildirimler ve güncellemeler.